Ses Yalıtımı Mekanik Akustiği Makine Odası Ses Yalıtımı – Makine Dairesi Ses İzolasyonu

Makine Odası Ses Yalıtımı – Makine Dairesi Ses İzolasyonu

Makine Odası Ses Yalıtımı konusunda jeneratör, pompa ve kompresör, freze, torna tezgahları, CNC makineler ve çok daha fazlası Sound Akustik’de! Tüm bunlar bir geminin, imalat işletmesinin ya da santralin makine dairesinde çalışan personel için aslen oldukça tehlikeli koşullar doğurabilen yüksek ses dalgaları oluşturur. Bunun sonucunda ise “akustik travma” ya da GBİK (gürültüye bağlı işitme kaybı) adı verilen. Geri dönüşü olmayan meslek hastalıkları meydana gelir.
Bu tür işletmelerde yüksek gürültüye maruz kalma, gerek çalışanlar gerekse amirler için. Problemli sonuçlar doğurabilse de genellikle göz ardı edilir ya da sorunun çözümü için kulaklık kullanımı teşvik edilir.
Ancak kulaklıklar belirli bir düzeyin üzerindeki ses dalgalarını engellemekte başarılı değildir. Ayrıca uzun süreli kulaklık kullanımı, kulak içerisinde yoğun bakteri oluşumunu destekleyen koşullar oluşturarak farklı hastalıklara sebebiyet verebilir. Dolayısı ile istenmeyen ve sağlık problemlerine yol açabilen yüksek düzeyde mekanik akustiği önlemek için makine odalarında mekanik ses yalıtımı yaptırılması önerilmektedir.
Makine odası ses yalıtımı, yalnızca makine dairesinde çalışan personeli değil. Tüm işletme personelini ve civar işletmeleri de yüksek ses dalgalarından koruyan bir çalışmadır. Makine dairesi ses izolasyonu yapılan özellikle muhasebe, pazarlama ve yönetim gibi yoğun odak ve ilgi gerektiren departmanlarda dikkat dağınıklığı önlenirken çevredeki hassas prosesler yürüten işletmeler de makine odası gürültüsünden etkilenmemiş olur. Makinelerden yayılan şiddetli titreşimler ayrıca yakınındaki bir diğer makinenin performansını azaltan ve çalışma ömrünü kısaltıcı etki gösterebilir. Nitekim makine odası ses yalıtımı için yüksek desibel yoğunluklarına uygun kaliteli ve uzun ömürlü yalıtım malzemeleri kullanılarak tüm bunların önüne geçilebilir. Firmanızın makine dairesine en uygun yalıtım malzemelerini ve çalışma yöntemini belirlemek. İçin siz de vakit kaybetmeden ekibimize ulaşabilir. Ses ölçüm çalışmalarının ardından profesyonel bir mekanik ses yalıtımı hizmeti alabilirsiniz.
Makinenin bir parçası titreşime neden olarak kararlılığını etkileyebilir, aksi takdirde diğer ekipmana iletilen titreşimi etkileyebilir. Kaynağı ne olursa olsun, sürekli titreşim makine performansını olumsuz etkileyecek ve çalışanlar için gürültülü ve rahatsız edici bir ortam oluşturabilir. Hem alıcı hem de titreşim kaynağı, ekipmanın kendisine ve operatöre büyük faydalar sağlayabilir. Bilgisayar odasındaki gürültü rahatsız edici ekipmanın kapatılmasına rağmen, gürültü binanın geri kalanına sızabilir. Bu, gürültünün oluşmasını engelleyebilir ve nihayetinde şirketin para kaybetmesine neden olabilir. Ayrıca gürültü, çalışanların sağlığını ve güvenliğini tehlikeye atabilir. Çalışanlar gereksiz kazalarda etkin iletişim kuramaz. Zamanla yüksek sese maruz kalmak, özellikle ekipman operatörleri için işitme duyusuna kalıcı olarak zarar verebilir. Bu nedenle, makine odasında ses yalıtımı yapılması son derece önemli bir gerekliliktir.