Ses Yalıtımı Hacim Akustiği Ses Kayıt Odası

Ses Kayıt Odası

  Ses kayıt odası, stüdyonun bulunduğu konum oldukça önemlidir. Şehirden uzak bir konumda yer alan stüdyo ses yalıtımına gerek duyulmadan rahatlıkla çalışılabilecek bir ortam yaratır ancak bu gibi durumlarda da müşteri gelme olasılığı düşük olacaktır. Şehir merkezinde konumlu bir stüdyo için ise ses izolasyonu sağlanması mutlaka yapılması gereken uygulamalardan birdir.

 Bu İçeriği Sesli Olarak Dinleyebilirsiniz…

Stüdyo ortamında yalıtımın en iyi derecede sağlanabilmesi için odaların geniş olması öncelikli aranan kriterlerdendir. Çünkü bu tarz odalarda yapılacak ses yalıtımı oldukça yer kaplayacak ve odaların daralmasına neden olur.

Örnek verilecek olursa bir stüdyo ortamında verimli frekans ses yalıtımı 40bDA ise stüdyo ortamında 75 ve üzeri bDA’lık sesler komşuları ve çevreyi gürültü kirliliği yaratması ile rahatsız edecek boyutlara ulaşacaktır. Bateri gibi bir müzik aletinde ses her zaman yüksek çıkar ve volüm ayarı olmadığı için kısılma yapılamaz.

Kayıt odası ses yalıtımı farklı ses yalıtım malzemeleriyle sağlanabilmektedir. Ses kayıt odalarında akustiğin korunması açısından dış sesin içeri yansıması istemediği mekanlardan biridir. Ayrıca içeride akustik sağlanması da dışarıda istenmeyen sesler kadar önemlidir. İç mekanda akustik düzenlemeler için akustik süngerler veya paneller kullanılabilmektedir.

Kayıt odası ses yalıtımı için içeriye giren sesleri engellemeye yönelik pek çok çözüm bulunabilir. Ayrıca duvarlara bariyerli süngerler, mdf, taş yünü, heraklit ahşap yünü, zemine akustik halı veya kauçuk levhalar da uygulanabilmektedir.

Bilgisayarınız ve mikrofon arasında maksimum akustik ayırma oluşturmak  , gürültüyü en azından yönetilebilir bir seviyeye düşürebilir.

Ses Kayıt Odası İçin Ufak Hileler Nelerdir ?

  1.  Bilgisayarınızı odanın bir ucuna, mikrofonlarınızı da diğer ucuna koyarak mesafeyi artırın .
  2. Açıları çalışın  – mikrofonu bilgisayardan uzağa doğru yönlendirerek, mümkünse kardioid mikrofon kullanarak.
  3. Daha  düşük kazanç ayarlarında çalışan ve bilgisayarların yüksek frekanslı gürültüsüne karşı daha az duyarlı olan dinamik mikrofonlar kullanın .
  4. Akustik tedavi kullanın  – özellikle mikrofonun en hassas olduğu performansın arkasında, böylece yansıyan bilgisayar gürültüsü emilir. Yansıma filtreleri de denemek için iyi bir seçenektir.
Kayıt stüdyosunun ses yalıtımı ve akustik düzeni, kayıt kalitesini ve profesyonel seviyeyi doğrudan etkileyecektir. Ortamda ses olmaması en önemli faktör ve çözülmesi gereken ilk sorunlardan biridir. Sesi istenilen seviyeye indirmek için ses yalıtımı ve ses yalıtımı uygulamaları yapıyoruz. Sesin kalitesi ve düzgünlüğü daha iyi olmalı ve iç ve dış gürültüyü önlemek için ses geçirmez olmalıdır. Özellikle bir kayıt stüdyosunda ses penetrasyonu istenmeyen bir durumdur ve içerideki sesin düzenlenmesi de önemlidir. Kayıt stüdyosu sesin içine girmeyen malzemelerden yapılmalı ve konuşmak isteyen kişinin ses performansını en üst düzeye çıkarmalıdır. Bu nedenle yankı ve yankıyı önlemek için akustik süngerin doğru konumunu belirlemek için çok çalışıyoruz. Ayrıca odada ses eksikliği de çok önemli bir faktördür Bu konuda duvarlarda, tavanda ve zeminde (gerekirse) sıkı bir ses yalıtımı işlemi uyguladık.