Ses Yalıtımlı Oda Nasıl Yapılır?

Ses Yalıtımlı Oda Nasıl Yapılır?

Nasıl Ses Yalıtımlı Oda Yapılır?

Gürültü günümüzde en çok karşılaştığımız ve oldukça rahatsız edici bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Dinlenmek, ailemizle huzurlu ve özgür bir yaşam sürmek için kullandığımız. Evlerimizde odaların ses yalıtımının olmaması oldukça can sıkıcı bir hal almaktadır. Ev içinde müzik dinlerken, parti verirken, yüksek sesle müzik dinlerken. En sevilen filmi sinema ortamında gibi yüksek sesle dinlerken veya çocuklarımız. İle oyun oynarken başka insanları rahatsız etme düşüncesi de oldukça rahatsız edici bir olaydır.

 Bu İçeriği Sesli Olarak Dinleyebilirsiniz…

Bu nedenle odalarımızda ses yalıtımı yaptırıp ses izolasyonunu sağlamak çok doğru bir tercih olacaktır. Bir oda da ses yatımı yapılmak isteniyorsa sadece duvarlara ses yalıtım yapılması, ses yalıtımı sağlamaya yetmeyecektir. Tam anlamıyla ses yalıtımı sağlanan bir odaya ulaşılmak için duvar. Zemin ve tavanlara da ses yalıtımı uygulaması yapılması gerekmektedir. Bu sayede tümüyle yalıtımı sağlanmış bir odaya sahip olmamızı sağlayacaktır.

Genel olarak odalarda ses yalıtımı, mevcut duvarın yüzeyine süngerpan yapıştırılarak yapılmaktadır. Gürültü oranı yüksek olan ortamlarda ise süngerpan ile birlikte ağır ses bariyeri kullanılmaktadır. Bu işlemde süngerpan duvarın yüzeyine kaplanır. Çelik profil ile yaklaşık 5 cm kadar hava boşluğu oluşturulduktan sonra yüzey alçıpan ile kapatılır. Daha sonra ses bariyeri alçıpanın üzerine uygulanır ve daha sonra tekrar üzeri alçıpan ile kapatılır. Bu şekilde uygulama ile odalarda yüksek oranda ses yalıtımı sağlamak mümkün olacaktır. İki taraflı yalıtım uygulaması yapıldığında ise odada ki ses izolasyonu %90 sağlanacaktır. İyi bir ses yalıtımı yapılan oda da hem sessiz bir ortam sağlanacak hem de ortamdaki yüksek. Desibeldeki seslerin dışarıdaki insanları rahatsız etmesi engellenecektir. Yani odalarda ses dengesi sağlanacaktır.

Odalar, ses yalıtımının iyi yapılması gereken ve ortamdaki ses düzeyinin. Düzenlenmesi gereken önemli mekanlar arasında yer almaktadır. Örneğin; stüdyolar, müzik odaları, bateri odaları, dublaj odaları, ses kayıt odaları, reji odaları gibi odalarda ses yalıtımının iyi yapılıp. Ses izolasyonunun sağlanması gereken önemli yerlerdendir. Çünkü bu gibi odalarda her ne kadar sesin dışarı çıkmaması ön planda tutulsa da. Dışarıdan içeriye girecek seslerde bu odalarda yapılan çalışmaları olumsuz etkilemektedir. Bu gibi odalarda yapılacak çalışmaların kaliteli olması ses izalosyonunun sağlanmasıyla doğrudan alakalıdır. Ses izolasyonunun iyi ve kalite malzemelerden yapılması son derece önemli bir detaydır.
Titreşim kaynağı havada dağıldığında meydana gelen fiziksel olaya ses denir. Gürültüyü önlemek için düşük veya çok düşük ses yalıtım malzemeleri kullanın. İnsanların hayatını kolaylaştırmak için gerekli olan her yerde onu kullanmak herkes için önemlidir. Sosyal mekanlarda mutlaka ses yalıtım malzemeleri kullanmak gerekir. Günümüzde ileri teknoloji kullanımı, gürültüyü engelleyebilen ses yalıtım malzemeleri üretmiştir. Bu malzemeler sayesinde rahat ve sessiz bir hayat yaşayabilirsiniz.