Binalarda Ses Yalıtımı

Barınma ihtiyaçlarının değişmesi ve yeni nesil binaların daha fazla aileye ev sahipliği yapmasının. Amaçlanması, daire ve dolayısıyla komşu sayısını artırdı.
Kat sayılarının ve her katta var olan daire saylarının. Çoğalması ile birlikte yaşam alanlarının daha sağlıklı ve konforlu olması için yeni nesil çözümler üretildi. Bu konfor ve sağlıklı ortamın yaratılması sırasında. Doğacak olan istenmeyen seslerin en aza indirilmesi için ses yalıtımı teknolojisinden faydalanılır. Binalarda ses yalıtımı, doğru zamanda doğru bir şekilde yapılmalıdır. Aksi halde ortaya çıkacak sorunlar çözülemeyecek boyutta olabilir.
Binalarda ses yalıtımı, binanın farklı bölgelerine farklı amaçlar için yerleştirilen yalıtım maddeleri ile yapılır. Yalıtım sistemlerinde sünger, çelik profil, ahşap ve kumaş panel gibi çeşitli malzemeler kullanılır. Kullanılacak malzeme, yalıtım bölgesi ve amacına göre değişir. Bu bağlamda katlar arası ses yalıtımı için tavan ve zemine, binalar arası ses yalıtımı içinse ortak duvarlara işlem uygulanır. Dış ortamdan gelebilecek rahatsız edici seslerin önlenmesi. Amacıyla çatı ve pencerelerle birlikte banyo ve tuvaletlerin havalandırma boşluklarına da ses yalıtım işlemi uygulanır.
Binalarda ses yalıtımı sadece daire ile sınırlı değildir. Asansör, jeneratör, hidrofor gibi gürültü yayan aletlerin bulunduğu ortamların da ses yalıtımına ihtiyacı vardır. Ayrıca iş merkezlerinde iç mekân ses yalıtımı için ofis ve toplantı odalarının kapılarına da yalıtım işlemi uygulanabilir. Yüzme havuzu, sauna, sinema, spor salonu gibi yankıya sebep olabilecek. Genişlikte ortamlara da ses yalıtımı yapılarak bu sorun ortadan kaldırılır.
English EN Русский RU Türkçe TR