Binalarda Ses Yalıtımı

Binalarda ses yalıtımı, barınma ihtiyaçlarının değişmesi ve yeni nesil binaların daha fazla aileye ev sahipliği yapmasınına amaçlanması, daire ve dolayısıyla komşu sayısını artırdı. Kat sayılarının ve her katta var olan daire saylarının çoğalması ile birlikte yaşam alanlarının daha sağlıklı ve konforlu olması için yeni nesil çözümler üretildi.

Binalarda ses yalıtımı uygulaması ile konfor ve sağlıklı ortamın yaratılması sırasında doğacak olan istenmeyen seslerin en aza indirilmesi için ses yalıtımı teknolojisinden faydalanılır. Binalarda ses yalıtımı, doğru zamanda doğru bir şekilde yapılmalıdır. Aksi halde ortaya çıkacak sorunlar çözülemeyecek boyutta olabilir.

Binalarda Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Binalarda ses yalıtımı, binanın farklı bölgelerine farklı amaçlar için yerleştirilen yalıtım maddeleri ile yapılır. Yalıtım sistemlerinde sünger, çelik profil, ahşap ve kumaş panel gibi çeşitli malzemeler kullanılır. Kullanılacak malzeme, yalıtım bölgesi ve amacına göre değişir. Bu bağlamda katlar arası ses yalıtımı için tavan ve zemine, binalar arası ses yalıtımı içinse ortak duvarlara işlem uygulanır. Dış ortamdan gelebilecek rahatsız edici seslerin önlenmesi. Amacıyla çatı ve pencerelerle birlikte banyo ve tuvaletlerin havalandırma boşluklarına da ses yalıtım işlemi uygulanır.
Binalarda ses yalıtımı sadece daire ile sınırlı değildir. Asansör, jeneratör, hidrofor gibi gürültü yayan aletlerin bulunduğu ortamların da ses yalıtımına ihtiyacı vardır. Ayrıca iş merkezlerinde iç mekân ses yalıtımı için ofis ve toplantı odalarının kapılarına da yalıtım işlemi uygulanabilir. Yüzme havuzu, sauna, sinema, spor salonu gibi yankıya sebep olabilecek. Genişlikte ortamlara da ses yalıtımı yapılarak bu sorun ortadan kaldırılır.
Komşunuzun gürültüsünden rahatsız mısınız? Kat arası ses yalıtımı
Binalarda ses yalıtımı nasıl yapılır?
Binalarda ses yalıtımı nasıl yapılır?

Binalarda Ses Yalıtımı Nasıl Uygulanır?

Bir binadaki ses izolasyonu, duvarın içerisine tatbik edilen ses yalıtımı ile alakalıdır. Bu bölümde genel olarak kullanılan Bondex adı verilen sünger türüdür. Ses ve ısı yalıtımı yapabilen bu tür sünger genellikle binanın yapımı sırasında döşenir. Yapısal özellikler açısından bakıldığında bu malzemeler ses geçirmez süngerin bir kısmının sıkıştırılmasıyla oluşturulur. Yüksek mukavemeti sayesinde en etkili ses yalıtım ürünüdür. Bu tip sünger müzik odalarında da kullanılmaktadır. Aynı şekilde duvarın dış cephesinin ses yalıtımı da yukarıda anlatıldığı gibi ses emici sünger tipindedir. Bu ürünler yanıcı değildir. Kendinden yapışkanlı veya yapışkanlı türleri vardır. Kendinden yapışkanlı ses emici sünger, uygulamanız için de kolaylık sağlar.

Tüm hizmetlerimizi öğrenmek için ziyaret edebilirsiniz: Ses yalıtımı

0216 592 00 75
Bize Ulaşın!
90536 768 14 89