Ortak Duvar Ses Yalıtımı

Ortak Duvar Ses Yalıtımı
 
Günümüzde yaşadığımız alanda veya çalıştığımız ortamda ses yalıtımı bizim için büyük önem taşır. Kendimize uygun bir ev seçerken duvarlarda ses yalıtımının olması önemli bir unsurdur.
Komşunuza veya yan odadaki bireylere sesin iletilmemesi. Dış ortamdan bir sesin içeri iletilmemesi gürültü kirliliğini önler. Bu aşamada ses yalıtımı büyük rol oynar.
Ortak duvar ses yalıtımında işlevin mükemmel işleyebilmesi için malzeme kalitesi çok önemlidir. Ses yalıtım işlemi için süngerpan adı verilen malzeme kullanılır. Buna ek olarak ses yalıtımının yapılacağı ortamdaki ses şiddetine göre farklı malzemeler de eklenebilir. Bu tür ortamlarda süngerpan ile birlikte ağır ses bariyeri kullanılır. Günümüzde çoğu yaşam alanındaki büyük eksiklik ses yalıtımıdır. Buda yaşadığımız alanda huzursuz bir geçim sürdürmemize sebep olur. Örneğin bir iş yerinde de ses yalıtımı oldukça önemlidir. Bir odada yapılan sesin diğer odaya iletilmemesi çalışan verimliliğini arttırır ve huzurlu bir ortamda iş olanağı sağlar. Aynı durum yaşadığımız ev içinde geçerlidir. Ortak duvar ses yalıtımının uygulanışı ses seviyesi şiddetine göre farklılık gösterir.
Standart uygulamada yapılan tekniğin tüm şiddet seviyelerinde kullanılması doğru olmaz. Sağlık açısından da önem arz eden bu uygulama da malzeme kalitesi alacağınız sonucun etkisini arttırır. Bu uygulama eğer inşaatın yapım aşamasında kullanılmamışsa gerekli malzemeleri tedarik edip bunu kendiniz yapabilir. Veya yaptırabilirsiniz. Süngerpan ile duvarınızın üzerini kaplamanız bu kaplama sırasında çelik profil ile 5 cm hava boşlukları oluşturmanız gerekir. Oluşturduğunuz bu yüzeyin üstü alçıpan ile kaplanır. Bahsetmiş olduğun gürültülü ortamda etkin sonuç almanızı sağlayan ses bariyeri bu alçıpan üzerine uygulanır. Ses bariyerinin de üstünü alçıpanla kapatmanız gerekir. Yapımı oldukça basit olan bu ses yalıtımı iki taraflı yapıldığı halde %90 oranında ses izolasyonu sağlar. Bu oran eskiye göre büyük ölçüde farklılık olmasını sağlayacaktır.
 
Sağlık ve huzur ortamı için gerekli olan bu ses izolasyonu yaygınlaştırılmalıdır. Her ortamda ihtiyaç duyacağımız bir uygulamadır. Fakat unutmamak gerekir ki iyi bir ses izolasyonu işlemin nasıl yapıldığından. Çok kaliteli bir malzemeden ibarettir.
English EN Русский RU Türkçe TR