MR Odası Ses Yalıtımı (Hastane Emar Odası)

Hastanelerde MR çekimi sırasında hastaların MR makinelerinin sesinden rahatsız olmadan MR çekme işlemini yaptırabilmesi için gerçekleştirilen işleme mr odası ses yalıtımı denir. Bilindiği üzere, hastane, pek çoğumuzun aklında işaret parmağı ile “sessiz olmamızı” söyleyen o meşhur hemşire imgesi ile özdeşleşmiş bir mekandır. Bunun en büyük nedeni, elbette aralarında ağır vakaların da olduğu hastaların dinlenme ihtiyacı ve oldukça hassas operasyonlar üzerinde çalışan hastane personelinin seslere karşı yoğun hassasiyetidir. Ancak, Emar (MR) gibi yoğun gürültülü bazı medikal cihazlar hastanelerin bu değişmez kuralı ile bir tezat oluşturur.

MR odası ses yalıtımı, sesi içeride izole ederek dışarı çıkmasını önlediğinden hastanede makine seslerinin olmamasını sağlar. Dolayısı ile özellikle çalışma sırasında yüksek ses dalgaları yayan medikal cihazların bulunduğu hastane bölgelerinde MR odası ses yalıtımı, bir diğer adı ile mekanik akustiği gerçekleştirilmelidir.

mr odası ses yalıtımı

MR Odası Ses Yalıtımı Nasıl Uygulanır? 

MR cihazları, genellikle hastanelerin zemin katlarında konumlandırılır. Hastaları ve hastane personelini MR cihazından yayılan gürültünün zararlı etkilerinden korurken, cihazın yaydığı titreşimlerin çevredeki dijital cihazların çalışmasına etkisini de minimize eder. Ancak bu durum, şiddetli ve yüksek frekanslı ses dalgalarının üst katlara ulaşmasını tamamen önleyemediği gibi aynı zamanda hijyenik olmayan koşullara neden olur. Tıpkı kulaklık kullanılırken kulak içerisinde oluşan havasız, nemli ve sıcak ortamda bakteri oranının artması gibi emar odasının da dış ortam ile ilişkisi büyük oranda kesilir ve düzenli olarak yükses ses dalgalarına maruz kalan mekanda bakteri oluşumu için optimum koşullar oluşmuş olur.
MR cihazlarından çıkan gürültü oradaki hastaları, doktorları veya ziyaretçileri büyük ölçüde rahatsız etmektedir. Bu nedenle ses yalıtım malzemelerini tavanlara, duvarlara veya zemine uyguluyoruz. Hastane sağlıklı bir ortamın oluşturulması gereken yerlerden biri olduğu için zararsız gürültü ve yankıyı engelleyebilecek ses yalıtım malzemeleri kullanılmalıdır.
Bu şekilde ses yalıtımı maliyetinden kaçınarak gürültü şikayetinin önüne geçmek amaçlanır. 

MR Odası Ses Yalıtımının Malzemeleri Nelerdir?

Hijyenik tavanlar, yüzer tavanlar, basotect melamin süngerler (labirent, özel, düz, piramidal, yumurta biçimli yüzeyler, asma bölmeler) duvar ve tavanlarda kullanılabilir. Mimari akustiğe ihtiyacınız varsa, üst katlardan gelen sesi engellemek için yeni bir hastane inşaatı sırasında zemin titreşimlerini önleyebilecek malzemeler de kullanılabilir.

emar odası ses yalıtımı

MR Odası Ses İzolasyonu Firması Sound Akustik’e Ulaşın

Siz de hastanenizdeki personeli, hastaları ve ortam hijyenini korumak için profesyonel bir MR odası ses izolasyonu yaptırmak istiyorsanız, vakit kaybetmeden firmamızla iletişime geçebilirsiniz. Alanında uzman çalışma ekibimiz ile gerçekleştireceğimiz fizibilite çalışmaları sonucunda. hastanenize en uygun yalıtım malzemelerini seçerek profesyonel bir mekanik ses yalıtımı süreci yürütebilir ve birlikte bakterilere ve gürültüye elveda diyebiliriz.
Ayrıca, özellikle firmamız Sound Akustik gibi profesyonel mr odası ses yalıtımı hizmeti sunan firmalardan alınan mekanik ses yalıtımı hizmeti ile yüksek kalite, anti bakteriyel yanmaz yalıtım malzemeleri kullanılarak hijyensiz koşulların önüne geçilir. Yoğun nüfus nedeniyle karşılaşılabilecek en büyük sorun gürültü kirliliğidir.
0216 592 00 75
Bize Ulaşın!
90536 768 14 89