Soğutma Grubu Ses Yalıtımı

Gün içerisinde fazlaca maruz kaldığımız yüksek sesler, stres, ani sinir gibi çeşitli psikolojik rahatsızlıklara dahi sebebiyet verebilmektedir. Bununla birlikte özellikle de büyük market zincirleri gibi alanlarda sürekli çalışmak zorunda kalan üniteler sebebi ile işitilen gürültü desibelleri de artmaktadır. Bu sebeple yüksek desibellerde oluşan gürültüyü engellemek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın da uygun gördüğü seviyeye getirmek amacı ile Soğutma Grubu Ses Yalıtımı oldukça sık kullanılan ses izolasyonları arasında yer almaktadır.

 Soğutma Grubu Ses Yalıtımı hizmeti sunulurken buradaki temel amaç yüksek desibellerde oluşan gürültüyü engellemenin yanında çalışan makinelerin de herhangi bir şekilde performansını ve verimini engellemeden işlemi gerçekleştirmektir. Bunun için doğru izolasyon araçları kullanımı ve doğru teknikler uygulama oldukça büyük önem arz etmektedir.

Soğutma Grubu Ses Yalıtımı İçin Kullanılan Malzemeler

Soğutma Grubu Ses Yalıtımı için ihtiyaca göre birçok farklı izolasyon aracı ile ses yalıtımı uygulanmaktadır. Bu izolasyon araçlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Epdm ses bariyerli sünger çeşitleri,
  • Yanmaz akustik yapıdaki süngerler,
  • Bariyerli akustik sünger çeşitleri,
  • Süngerpanlar,
  • Bariyerli süngerpanlar,
  • Akustik menfez sistemleri,
  • Açık alanda kullanılacak soğutma grupları için; Akustik kabinler,

Gibi birçok yalıtım malzemesi Soğutma Grubu Ses Yalıtımı işlemi için kullanılmaktadır.

Soğutma Grubu Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Soğutma grubunda kullanılan ses yalıtımları kabin yapısında oluşturulan ses izolasyonlarıdır. Yüksek desibelde gürültüye sebep olan soğutma grupları için özel olarak üretilen içerisinde ses izolasyonunu sağlayacak süngerlerle kaplı olan kabinleri soğutma gruplarına giydirerek ses yalıtımı sağlanır. Aynı zamanda uygulanan bu kabin sisteminin soğutma gruplarındaki makinaların güç ve performanslarına etki edip düşürmemesi adına da gerekli çalışmalar uygulanır.

Soğutma Grubu Ses Yalıtımı yapılırken yangına sebep olabilecek makineler ile süngerler yakın temas halinde olduklarından herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek için özel olarak üretilmiş yanmaz akustik süngerler ile ses yalıtımı için güvenlik de sağlanır.

Bu şekilde soğutma grubu makinelerin dışarıya vermiş olduğu gürültü zararı engellenerek aynı zamanda üstün bir koruma da sağlanmış olur. Özellikle büyük market ve mağaza zincirlerinin ihtiyaç duymuş olduğu soğutma grupları için ses yalıtım hizmetleri, soğutma gruplarında gürültü sorunu yaşayan herkes için bir ihtiyaçtır.

Firmanın market zincirlerinde ve mağazalarında bulunan klimaların hemen hemen tüm dış üniteleri mesai saatleri içinde sürekli çalıştıkları için rahatsızlık yaratmaktadır. Bu cihazlar yüksek ses seviyelerine ve ses frekanslarına sahiptir. Ses yalıtımı uygulamamız ile klimanın dış ünitesinin gürültüsünü bunlara müdahale etmeyecek seviyeye düşürüyor, tasarımı hava sirkülasyonunu azaltmıyor. Temel prensip olarak gürültüyü hava girişini engellemeden ses geçirmez bir kabine koyarak absorbe eder, yaşam alanından ekipman lokasyonunun desibel seviyesini inceleyerek parçaları çöpe atarız. Teknik müdahaleler için ses geçirmez kapılar kullanıyoruz, hava girişi için özel üretilmiş ses geçirmez ızgaralar kullanıyoruz ve ekipmanı ekipmanın doğal işleyişine müdahale etmeyecek şekilde tasarlıyoruz. Klimanın dış ünitesi ses geçirmezdir ve ısı yayma ünitesi ses geçirmezdir.

0216 592 00 75
Bize Ulaşın!
90536 768 14 89