Stüdyo Ses Yalıtımı (Kayıt Odası Akustiği)

Ses kayıt odasının iç ve dış seslerden izole edilmesi için gerçekleştirilen stüdyo akustiği düzenlemesidir. Stüdyo ortamında yalıtımın en iyi derecede sağlanabilmesi için odaların geniş olması öncelikli aranan kriterlerdendir. Çünkü bu tarz odalarda yapılacak ses yalıtımı oldukça yer kaplayacak ve odaların daralmasına neden olur. Stüdyo ses yalıtımı yapılmadan önce stüdyonun bulunduğu konum oldukça önemlidir.

Şehirden uzak bir konumda yer alan stüdyo ses yalıtımına gerek duyulmadan rahatlıkla çalışılabilecek bir ortam yaratır ancak bu gibi durumlarda da müşteri gelme olasılığı düşük olacaktır. Şehir merkezinde konumlu bir stüdyo için ses yalıtımı sağlanması mutlaka yapılması gereken uygulamalardan bir tanesidir.

 Bu İçeriği Sesli Olarak Dinleyebilirsiniz…

stüdyo ses yalıtımı

Stüdyo Ses Yalıtımı Nedir?

Kayıt odası ses yalıtımı farklı ses yalıtım malzemeleriyle sağlanabilmektedir. Ses kayıt odalarında akustiğin korunması açısından dış sesin içeri yansıması istemediği mekanlardan biridir. Stüdyo ortamında verimli frekans ses yalıtımı 40bDA ise stüdyo ortamında 75 ve üzeri bDA’lık sesler komşuları ve çevreyi gürültü kirliliği yaratması ile rahatsız edecek boyutlara ulaşacaktır. Bateri gibi bir müzik aletinde ses her zaman yüksek çıkar ve volüm ayarı olmadığı için kısılma yapılamaz.

Ayrıca, içeride akustik sağlanması da dışarıda istenmeyen sesler kadar önemlidir. İç mekanda akustik düzenlemeler için akustik süngerler veya paneller kullanılabilmektedir. Kayıt stüdyosunun ses yalıtımı ve akustik düzeni, kayıt kalitesini ve profesyonel seviyeyi doğrudan etkileyecektir. Ortamda ses olmaması en önemli faktör ve çözülmesi gereken ilk sorunlardan biridir. Bilgisayarınız ve mikrofon arasında maksimum akustik ayırma oluşturmak, gürültüyü en azından yönetilebilir bir seviyeye düşürebilir. Peki stüdyo akustiği nasıl test edilir?

Stüdyo Ses Akustiğini Test Etme

  1.  Bilgisayarınızı odanın bir ucuna, mikrofonlarınızı da diğer ucuna koyarak mesafeyi artırın.
  2. Açıları çalışın  – Mikrofonu bilgisayardan uzağa doğru yönlendirerek, mümkünse kardioid mikrofon kullanarak daha düşük kazanç ayarlarında çalışan ve bilgisayarların yüksek frekanslı gürültüsüne karşı daha az duyarlı olan dinamik mikrofonlar kullanın.
  3. Akustik tedavi kullanın  – Özellikle mikrofonun en hassas olduğu performansın arkasında, böylece yansıyan bilgisayar gürültüsü emilir. Yansıma filtreleri de denemek için iyi bir seçenektir.

stüdyo için ses yalıtımı

Stüdyo Ses Yalıtımı Hangi Malzemelerle Yapılır?

Stüdyo ses yalıtımı için içeriye giren sesleri engellemeye yönelik pek çok çözüm bulunabilir. Ayrıca duvarlara bariyerli süngerler, mdf, taş yünü, heraklit ahşap yünü, zemine akustik halı veya kauçuk levhalar da uygulanabilmektedir.

Sesin kalitesi ve düzgünlüğü daha iyi olmalı ve iç ve dış gürültüyü önlemek için ses geçirmez olmalıdır. Özellikle bir kayıt stüdyosunda ses penetrasyonu istenmeyen bir durumdur ve içerideki sesin düzenlenmesi de önemlidir. Kayıt stüdyosu sesin içine girmeyen malzemelerden yapılmalı ve konuşmak isteyen kişinin ses performansını en üst düzeye çıkarmalıdır.

stüdyo kayıt odası ses yalıtımı

Stüdyo Kayıt Odası Ses Yalıtımı İçin Sound Akustik’i Tercih Edin

Stüdyo sesini istenilen seviyeye indirmek için ses yalıtımı ve ses yalıtımı uygulamaları yapıyoruz. Bu nedenle yankı ve yankıyı önlemek için akustik süngerin doğru konumunu belirlemek için çok çalışıyoruz. Ayrıca, odada ses eksikliği de çok kritik bir faktördür. Bu konuda duvarlarda, tavanda ve zeminde gerekli olması halinde sıkı bir stüdyo ses yalıtımı işlemi uygulayabiliriz.
0216 592 00 75
Bize Ulaşın!
90536 768 14 89