Atış Poligonu Ses Yalıtımı

 Atış poligonlarında yapılan ses yalıtımının en önemli sebeplerinden. Biri atış yapılan alanlarda yaşanabilecek ciddi sorunlara karşı önlem almaktır.

 Bu İçeriği Sesli Olarak Dinleyebilirsiniz…

Ses yalıtımı yapılmasının sebebi yüksek desibelli silah sesinin absorbe edilmesi. Hem çevredeki hem de atış alanındaki bireylerin yüksek sese maruz kalmadan dolayı. Ana bağlamda insan sağlığı ve konforu üzerinde birçok olumsuz etkileri bulunan gürültü. İşitme hastalıkları veya onun yanı sıra vücut aktivitelerinde kan basıncının artması. Belirli kas guruplarının istem dışı kasılıp gevşemesi ve bunun gibi fizyolojik tahribasyonlar ve tesirle. Huzursuzluk gerginlik sinirlilik gibi birçok psikolojik hastalığa sebep olabilmektedir. Bu sebeplerden dolayı atış poligonlarında gürültüyü kesmek amacı ile ses yalıtımı yapılmaktadır. Poligon alanlarında kullanılan ses yalıtım malzemeleri ortamda kullanılmakta olan. Ateşli silahların mermi çekirdeklerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu değişikliğin en temel sebebi yalıtım malzemesine bağlı olarak seken. Mermi çekirdekleri atıcıya zarar verebilir bu önemli hususa dikkat edilmelidir.

Poligonlarda kullanılacak örnek duvar ses yalıtım malzemeleri şu şekildedir. Tabanca atış poligonları için 8mm st52-3 veya 8mm st70, tüfek poligonları için. Hardox x-400 4mm veya benzeri ses yalıtım malzemeleri kullanılarak. Hem yalıtım işlemi tamamlanmalı hem de güvenlik önlemleri alınmalıdır.

Poligon ses yalıtım işlemi sırasında sadece gürültü önleme işlemi değil. Aynı zamanda da güvenlik tedbirleri için cam pencere kenarları kapı altları duvar köşeleri kolonların köşeleri. Benzeri noktalar özenle kaplanmalı ve profesyonel ekiplerle çalışılmalıdır.

Atış poligonlarına yapılacak olan ses yalıtım işlemi öncesinde profesyonel ekipler ön keşif gezisi yapmak. Kullanılacak malzemeyi doğru seçmek önemli bir faktördür.