Hacim Akustiği

Tiyatro ve konferans salonları, konser ve oditoryum gibi kültürel faaliyetlerin. Gösterildiği alanlarda kullanılan hacim akustiği, akustik tasarımın bir dalıdır. Bu salonlarda yapılan etkinlik ve faaliyetlerin karşı tarafa iyi aktarılması oldukça önem taşır. Gelişen teknoloji ile artan tasarım çeşitleri hacim akustikle de bütünleşmiştir. Bir salonun dizaynını yaparken gerekli olan hacim akustiği sağlamak önemlidir. Bunu değişik tasarımlar ve şekillerle salonda en iyi ve ilgi çekici şekilde yapmak salon kalitesi açısından önemlidir. Ne kadar ilgi çekici tasarım o kadar çok dinleyici memnuniyeti demektir. Bu yüzden hacim akustiği, mimari akustik için de önemli bir rol oynar.

           Bu İçeriği Sesli Olarak Dinleyebilirsiniz…          

Hacim akustiği, ses ve görsellik kullanımının önemli olduğu salonlarda. Sesi dinleyiciye daha kaliteli iletilmesini sağlar. Bu tarz salonlar kapasite olarak fazla insan barındırmayı amaçladıkları için sesin iletim kalitesi de büyük önem taşır. Bu noktada hacim akustiği rol oynar. Hacim akustiği ve ses yalıtımının olmadığı bir ortamda ses yankı yapabilir veya salonda ses iletim kalitesi düşüklük gösterebilir. Hacim akustiği için gerekli olan akustik parametrelerde birbiri arasında ayrılır. Konuşma sesi ile müzik sesinin birbirinden oldukça farklılık göstermesi bu parametreleri oluşturur. Hacim akustiği denildiğinde. Akıllara gelmesi gereken sadece ses kalitesini iyi iletmesi değildir. Bunun için gerekli olan diğer etkenlerde düşünülmelidir. Salonun biçimi, salondaki sahnenin yeri ve yüksekliği, ses kaynağının yeri ve yüksekliği, salonda bulunan balkonlar. Ve yerleri, yansıtıcı levha boyutları ve dinleyici platformu tasarımı gibi bir çok etken göz önünde bulundurulmalıdır.
 
İyi bir hacim akustiği, gerekli olan tüm etkenlerin iyi değerlendirilmesi. Ve ihtiyacın gerekli oranda sağlanmasıyla mümkündür. Tasarım aşamasında fiziksel ve şekilsel değişiklikler de hacim akustiğini destekler. Günümüzdeki akustik parametrelerin oldukça çeşitli dallara ayrılması tasarım aşamasında da çeşitlilik artışını gerektirir. Hacim akustiğinin kusursuz olmasını bir yapboz gibi düşünebilirsiniz. Elde olan parçalar ve şekiller birbirinin tamamlayıcısıdır. Bu parçaları birleştirerek kusursuz bir sonuç elde etmek ve kalitenin keyfini çıkarmak mümkündür. Topluluk halinde yapılan etkinliklerin içeriği kadar bu etkinliğin. Kaliteli bir ortamda olması hepimizi memnun eder.