İnşaat Akustiği

Akustiğin kelime manasında karşılığı ses bilimi, yankı bilimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Gelişen çağ insanlığın, tabiatın göçebe tarzından kurtularak binalara yerleşmesini ve yerleşik. düzen kurmasını sağlamış ve bu kentleşme ile gürültüyü meydana getirmiştir. Dışarıda akan hayatın gürültüsü bina içinde ise oluşan sesin yayılımı, dışarıda akan hayattan evine sığınan insanların. Huzurlu bir ortamda yaşayabilmesi için mekan akustiği devreye girmektedir. Bu da inşaat sektöründe akustiği gereklilik haline getirmiştir. Dışarıdaki sesin içeriyi rahatsız etmemesi, içerideki sesin doğru yayılımı. Yani yankısı inşaat akustiğinin uygulama alanını oluşturmaktadır.
Bir odada güzel bir sesin düzensiz yankılarda harcanarak. Rahatsız edici boyuta varmaması için akustiğinin ayarlanması gerekmektedir. Ev içerisindeki sesin doğru yayılımı, dışarıdaki sesin içeriye girmesini önlemek, yan dairelerdeki seslerin. Birbirine iletilmesini azamiye indirmek için inşaat akustiği bir gerekliliktir. Aynı şekilde bir cami, konferans salonu, tiyatro, okul, sınıf gibi alanlar için de inşaat akustiği. Yankı kalitesini düzenleyerek arzu edilen ses ortamını sağlamaktadır. Konforu yüksek ortamlar için yapılan ses izolasyonu, inşaat sırasında yahut daha sonra yapılabilmektedir.
 
İnşaat akustiğinde kullanılan malzemeler ve yapı şekilleri farklılık gösterebilmektedir. Örneğin Pencere izolasyonu, duvar izolasyonu veya yüzen oda yapımı. İnşaat akustiğinin alanına giren farklı yalıtım gereçleridir. Örneğin binada katlar arası sesleri engellemek için kullanılan bir yöntem Şap Altı Ses İzolasyonu olarak karşımıza çıkmaktadır. Burada bina yapısına uygun levhalar katlar arasına yerleştirilerek. Hem ses geçişini azamiye indirmekte hem de zeminin taşıma kapasitesini arttırmaktadır. Yine bir örnek olarak yan daire ile olan ortak duvar ses izolasyonu olarak karşımıza çıkmaktadır. Burada da yukarıda bahsi geçen daire seslerinin karışmasını engellemektir. İnşaat akustiği tavan, zemin ve duvarlarda izolasyonu sağlayarak katlar. Daireler arası ses geçişini azamiye indirgemektedir. Yine bir örnek olarak yüzer oda yapımı da odanın tüm ses bağlantılarını kopararak.
Yüksek bir ses izolasyonunun sağlanmasını karşılamaktadır. Sessizliğin bir gereklilik olduğu ortamlarda, mesela işitme cihazlarının test ortamları, stüdyolar. Ses kayıt odaları ve benzerleri için sessiz bir oda gerekmektedir. Bu durumlar için de inşaat akustiği sessiz oda oluşumunu sağlamaktadır. Bu odalar için tasarlanmış ses geçirmez kabinler tasarlanmıştır. Benzer örnek ve olgular için inşaat akustiği, çağın vardığı noktada hızlı ve yoğun yaşam içerisindeki. Gürültü oluşumunu insanlara arz edilen binalarda azamiye indirmeyi hedeflemektedir.
Binaların mimari akustiğini incelerken göz önünde bulundurulması gereken ilk şey kamusal alanlarda ses yalıtımı ve akustik düzenlemelerdir. Özellikle son yıllarda inşaat teknolojisinin gelişmesiyle birlikte insanlar, ses yalıtım problemlerinin, daireler arası ses iletim problemlerinin, jeneratörlerden gelen büyük gürültünün ve teknik miktarların çevredeki insanları rahatsız ettiğini keşfettiler. İnşaat aşamasında gerekli ses yalıtımı önlemleri alınamadığı için ileride ses yalıtımı uygulama alanına girmek gerekmektedir. Konut binalarında karşılaşılan ısı yalıtım sorunlarının yanı sıra ısı yalıtımı uygulamalarında endüstriyel alanlarda, gürültülü tesislerde ve mekanlarda gürültüyü de azaltabilir. Bazı problemler duvar, tavan ve zemin uygulamaları kullanılarak kolaylıkla çözülebilirken, bazı problemler kapsamlı mühendislik uygulamaları gerektirebilir. Danışmanlık hizmetlerinden yararlanmak için bu konuda bizimle iletişime geçebilirsiniz.