Tavan Ses Yalıtımı

Tavan Ses Yalıtımı

Tavan ses yalıtımı, ev, iş yeri, bina ve benzeri yapılarda alt ve üst kat arasındaki ses akışını engellemek amacıyla yapılan tavan ses izolasyonu uygulamasına denir. Tavan ses yalıtımı uygulaması, mekân akustiğini artırmak için de gerçekleştirildiğinden günümüzde çok yaygın kullanılan bir çözümdür.
Katlar arası ses yalıtımı artık çok önemsenen bir detay çünkü şehir gürültüsünü geride bırakmanızı sağlar. Günümüzde, evine, iş yerine giren kişiler bir de üst kattan gelen seslere maruz kalmak istemiyor. Kaliteli, nitelikli bir yapıda ses izolasyonu mutlaka aranıyor. Gürültünün hâkim olduğu yerlerde kişiler huzursuz, verimsiz oluyor.
Çocuklu aileler ise çocuklarının yaşam kalitesini olumsuz etkilediği için sesten rahatsızlık duyuyor. Tavan ses yalıtımı ya da katlar arası ses izolasyonu, özel malzemeler kullanılarak tavana uygulanıyor. Yukarıdan gelen ya da sizden giden tüm sesleri absorbe ederek kesiyor.

Tavan Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Tavan ses yalıtımında öne çıkan malzeme süngerpan malzemelerdir. Solid bazlı yapıştırıcı ile kuru ve düz tavana yapıştırılan süngerpan akabinde çelik konstrüksiyon ile desteklenir. Sünger ile diğer malzemeler arasında biraz boşluk olması yalıtım kalitesini artıracağından çelik monte edilir. Bu çelik diğer malzemelerin sağlam olmasında da etkili rol oynar.
Sesinizin alt kata gitmesini önlemek için hizmetimizi inceleyebilirsiniz: Şap Altı Ses Yalıtımı 
Çelik profillere daha sonra kauçuk alçıpan yalıtım bantları yapıştırılır. Bu aşamada akustik alçıpanlar da monte edilir. Tavan ses yalıtımı ses yalıtım bariyeri ile yapıştırılır. Bu bariyer EPDM, keçe ya da kauçuk olabilir. Bariyer tüm tavana yapıştırıldıktan sonra ise son aşamaya gelinir; boşluk bırakılmadan alçıpanlar monte edilir. Ses izolasyonu bu şekilde tamamlanır. Yalıtım sonrasında tavanla ilgili dekorasyon çalışmaları istenildiği gibi yapılabilir.

Tavan Ses Yalıtımı İşe Yarıyor mu?

Üst kattan gelen sesi engelleme için kesinlikle tavan ses yalıtımı yapılmalıdır. Bu konuda endişeler hatta doğrudan, “tavan ses yalıtımı işe yarıyor mu?” sorgulamaları yapılıyor, farkındayız.
Ancak belirtmekte fayda var, tavan ses izolasyonu ile üst kattan gelen. Her sesi minimum seviyeye indirebilir, genellikle önleyebilirsiniz. Bu yüzden başarıyla uygulanmış her ses yalıtımı işe yarar. Ses yalıtımıyla ilgili fikir, öneri almak ya da fiyat bilgisi öğrenmek. İçin bizimle iletişime geçin, size detaylarıyla ses yalıtımını anlatalım.
Katlar arası ses yalıtımı çok önemlidir. Aşırı gürültü, binadaki insanlar arasında kargaşaya bile neden olabilir. Ses yalıtım işlevi kullanılmazsa, çocuklu bir evin veya müzikseverlerin olduğu bir evin gürültüsü çok can sıkıcı olabilir. Bu kargaşayı sonlandırmak için katlar arasında ses yalıtımı veya ses yalıtım önlemleri kullanılır.
Gürültü, günümüz çağında önemli bir çevre kirliliği sorunu haline gelmiş ve ilk başta tespit edilemeyen birçok sağlık sorununa neden olmuştur. Bu uygulamaya göre üst kattaki sesleri kesin ve üst kattaki sesleri tamamıyla tavandan sesin çıkmasını önlemek için birçok ses yalıtım malzemesi geliştirilmiştir.
Ayrıca, ses yalıtım malzemeleri arasında sünger levhalar, ses yalıtımlı yeniden yapıştırılmış sünger levhalar, ağır epdm ses bariyerleri ve pvc ses bariyerleri bulunmaktadır.
0216 592 00 75
Bize Ulaşın!
90536 768 14 89