Makine Odası Ses Yalıtımı

Makine Ses Yalıtımı (Makine Dairesi, Odası Ses Yalıtımı)

Makine Ses Yalıtımı ; Makine dairelerinde, zamanla yüksek sese maruz kalmak, özellikle ekipman operatörleri için işitme duyusuna kalıcı olarak zarar verebilir. Tüm bunlar bir geminin, imalat işletmesinin ya da santralin makine dairesinde çalışan personel için aslen oldukça tehlikeli koşullar doğurabilen yüksek ses dalgaları oluşturur. Ayrıca, odaya makine ses yalıtımı yapılmadıysa gürültü, çalışanların sağlığını ve güvenliğini tehlikeye atabilir. Bunun sonucunda ise “akustik travma” ya da GBİK (gürültüye bağlı işitme kaybı) adı verilen geri dönüşü olmayan meslek hastalıkları meydana gelir. Çalışanlar gereksiz kazalarda etkin iletişim kuramaz.

Bu tür işletmelerde yüksek gürültüye maruz kalma, gerek çalışanlar gerekse amirler için problemli sonuçlar doğurabilse de genellikle göz ardı edilir ya da sorunun çözümü için kulaklık kullanımı teşvik edilir. Oysa ki, makine ses yalıtımı daha kalıcı ve etkili bir çözümdür. Makine ses izolasyonu, yalnızca makine dairesinde çalışan personeli değil. Tüm işletme personelini ve civar işletmeleri de yüksek ses dalgalarından koruyan bir ses yalıtım uygulamasıdır. Makine dairesi ses izolasyonu yapılan özellikle muhasebe, pazarlama ve yönetim gibi yoğun odak ve ilgi gerektiren departmanlarda dikkat dağınıklığı önlenirken çevredeki hassas prosesler yürüten işletmeler de makine dairesi gürültüsünden etkilenmemiş olur. Makinelerden yayılan şiddetli titreşimler ayrıca yakınındaki bir diğer makinenin performansını azaltan ve çalışma ömrünü kısaltıcı etki gösterebilir. Nitekim makine ses izolasyonu için yüksek desibel yoğunluklarına uygun kaliteli ve uzun ömürlü yalıtım malzemeleri kullanılarak tüm bunların önüne geçilebilir.
Makinenin bir parçası titreşime neden olarak kararlılığını etkileyebilir, aksi takdirde diğer ekipmana titreşimi iletemeyebilir. Kaynağı ne olursa olsun, sürekli titreşim makine performansını olumsuz etkileyecek ve çalışanlar için gürültülü ve rahatsız edici bir ortam oluşturabilir. Hem alıcı hem de titreşim kaynağı, ekipmanın kendisine ve operatöre büyük faydalar sağlayabilir. Bilgisayar odasındaki gürültü rahatsız edici ekipmanın kapatılmasına rağmen, gürültü binanın geri kalanına sızabilir. Bu da, gürültünün oluşmasını engelleyebilir ve nihayetinde şirketin para kaybetmesine neden olabilir. Bu nedenle, makine ses izolasyonu yapılması son derece önemli bir gerekliliktir.
Kulaklıklar belirli bir düzeyin üzerindeki ses dalgalarını engellemekte başarılı değildir. Ayrıca uzun süreli kulaklık kullanımı, kulak içerisinde yoğun bakteri oluşumunu destekleyen koşullar oluşturarak farklı hastalıklara sebebiyet verebilir. Dolayısı ile istenmeyen ve sağlık problemlerine yol açabilen yüksek düzeyde mekanik akustiği önlemek için makine dairelerinde makine ses izolasyonu yaptırılması önerilmektedir. Firmanızın makine dairesine en uygun yalıtım malzemelerini ve çalışma yöntemini belirlemek için siz de vakit kaybetmeden ekibimize ulaşabilir. Ses ölçüm çalışmalarının ardından profesyonel bir mekanik ses yalıtımı hizmeti alabilirsiniz.
Tıkla, Hemen Ara!